POLSKIE SATELITY

POLSKIE SATELITY

REPORTAŻ O POLSKICH SATELITACH W KOSMOSIE – WESPRZYJ POPULARYZACJĘ POLSKIEJ NAUKI

Dowiedz siewięcej o naszym projekcie http://polakpotrafi.pl/projekt/polskie-satelity i pomóż nam je nagłośnić i opowiedzieć o tak ważnym wydarzeniu!

Wesprzyj polski program badań kosmicznych!
Reportaż filmowy o projekcie BRITE-PL ma na celu popularyzację wiedzy o polskim programie badań Kosmosu.
19 sierpnia został wyniesiony w Kosmos drugi polski satelita naukowy „Heweliusz”.

To bardzo ważne wydarzenie dla polskiej nauki.
Reportaż przedstawia podstawowe założenia projektu BRITE-PL, a także podkreśla pozytywny wpływu jaki będzie on mieć na rozwój polskiej nauki i na zwiększenie polskiej obecności w Kosmosie.

Zebrane środki zostaną przeznaczone na dokończenie reportażu, który w obecnej formie nie jest możliwy do publicznej emisji. Nie posiadamy majątkowych praw autorskich do komercyjnego wykorzystania utworów muzycznych oraz części animacji komputerowych pochodzących z ESA i NASA. Aby upublicznić reportaż potrzebujemy dysponować pełnymi prawami do jego dystrybucji.
Osiągniemy ten cel poprzez realizację grafik i animacji komputerowych przedstawiających satelitę BRITE-PL i wyjaśniających funkcję i działanie niektórych jego elementów oraz udźwiękowienie filmu.

Reportaż mamy zamiar udostępniać w TV, muzeach, centrach edukacyjnych oraz instytucjach związanych z popularyzacją nauki.

Zachęcamy do wsparcia popularyzowania polskiej nauki.
W podziękowaniu przygotowaliśmy dla Was bardzo atrakcyjne nagrody, m.in. model satelity „Heweliusz” 1:1, możliwość nawiązania łączności z satelitą w stacji kontroli lotów Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Warszawie, oraz wycieczkę wraz z polskimi inżynierami po Centrum Badań Kosmicznych PAN gdzie budowano polskie satelity. Przygotowaliśmy również pamiątkowe certyfikaty i kopie płyt DVD z reportażem.
http://polakpotrafi.pl/projekt/polskie-satelity
——-

Pięć tysięcy Polaków wyruszyło w przestrzeń kosmiczną!

Z radością przekazujemy, że z dniem 19.08.2014 roku dobiega końca akcja „Wyślij zdjęcie w Kosmos” przeprowadzona przez Spółdzielnię „Fajna Sztuka”! Satelita „HEWELIUSZ” wraz z kartą pamięci i zdjęciami około 5000 Polaków został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną.

W ubiegłym roku w styczniu i lutym każdy chętny mógł przesłać na nasz specjalny adres mailowy zdjęcia i filmy w określonej rozdzielczości. Zainteresowanie tą akcją przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Otrzymaliśmy ponad 5000 zdjęć i 19 filmów, które dzięki nam i współpracy z CBK PAN zostały umieszczone na karcie pamięci polskiego satelity „HEWELIUSZ”. Uczestnicy akcji otrzymali od nas certyfikaty potwierdzające wysłanie ich zdjęcia w kosmos. Cała akcja, którą zorganizowaliśmy miała na celu popularyzację programu BRITE-PL – misji naukowej dwóch pierwszych polskich satelitów naukowych.

Pierwszy z nich- „LEM” został wyniesiony na orbitę okołoziemską w grudniu 2013 r na rosyjskiej rakiecie Dniepr z rosyjskiej bazy na poligonie w Jasnym. Drugi – satelita „HEWELIUSZ” wraz z kartą pamięci i zdjęciami około 5000 Polaków został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną z Chin 19.08.2014 r. wcześnie rano o godz. 5:13 naszego czasu na rakiecie o nazwie Long March 4B.
W ramach projektu BRITE-PL razem z dwoma podobnymi satelitami kanadyjskimi i dwoma austriackimi stworzą na orbicie współpracującą ze sobą konstelację satelitów do obserwacji gwiazd.

Informacja o naszej akcji w ubiegłym roku trafiła m.in. do głównego wydania Wiadomości. Na portalach internetowych pojawiło się o niej ponad 50 publikacji. Nasi przedstawiciele udzielili wywiadów dla TVN, TVP, TV Polonia, Radia Kolor i radiowej Czwórki.

Chcielibyśmy serdecznie podziękować Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk za pomoc w zorganizowaniu akcji. Dziękujemy też za zaproszenie Telewizji Polonia do programu KULTURALNI.PL oraz za zaproszenie do programu “Świat się Kręci” w TVP1. Dzięki tym stacjom telewizyjnym mogliśmy wypromować naszą akcję społeczną „Wyślij zdjęcie w kosmos”. Dziękujemy naszemu partnerowi technologicznemu HP Polska, od którego otrzymaliśmy sprzęt komputerowy do montażu filmów i przygotowania animacji promujących program BRITE-PL. Dziękujemy również za zainteresowanie akcją polskiej rozgłośni w Chicago i oczywiście samym uczestnikom za piękne, czasem nietypowe nadesłane zdjęcia!

Zachęcamy do śledzenia najświeższych informacji związanych z misją kosmiczną „Heweliusza” na stronie Centrum Badań Kosmicznych PAN: http://www.brite-pl.pl/ oraz na naszym Facebook’owym fanpage’u https://www.facebook.com/FajnaSztuka, http://www.zdjeciewkosmos.fajnasztuka.org

—————————

No i dotarliśmy do końca! Choć to właściwie początek. Otrzymaliśmy 5400 wspaniałych zdjęć oraz 19 filmów, które zostały przekazane do Centrum Badań Kosmicznych PAN. Teraz trzeba będzie wysłać je tam, gdzie ich przeznaczenie. Czyli w kosmos.

O północy 31 stycznia oficjalnie zakończyliśmy zbiórkę zdjęć, czyli pierwszy etap akcji „Wyślij zdjęcie w kosmos”. Wszystkim bardzo dziękujemy, również za miłe słowa, które kierowaliście do nas w mailach.

26 lutego 2013 o godz.14.34 czasu środkowoeuropejskiego (UTC+1) w siedzibie CBK PAN w Warszawie nastąpiło uroczyste przekazanie karty pamięci, na której zostały zapisane zdjęcia i filmy zebrane podczas akcji „Wyślij zdjęcie w kosmos”.

Zespół Spółdzielni „Fajna Szuka” przekazał kość pamięci do rąk dyrektora Centrum Badań Kosmicznych PAN prof. dr hab. Marka Banaszkiewicza. Następnie Pan mgr inż. Rafał Graczyk – kierownik d.s. komputera pokładowego oraz systemu zasilania BRITE-PL umieścił ją na elektronicznej płytce, która jest częścią satelity „Heweliusz”.

Organizatorzy akcji: Centrum Badań Kosmicznych PAN i Spółdzielnia „Fajna Sztuka” serdecznie dziękują za przyczynienie się do popularyzacji polskiego programu badań kosmicznych poprzez udział w akcji „Wyślij zdjęcie w kosmos”

Po wystrzeleniu satelita znajdzie się na orbicie okołoziemskiej 600 km nad powierzchnią Ziemi, skąd w ramach projektu BRITE_PL będzie prowadził obserwacje najjaśniejszych gwiazd Drogi Mlecznej. Wszystkim uczestnikom akcji zostanie przesłany link do pobrania certyfikatu potwierdzającego udział w akcji „Wyślij zdjęcie w kosmos”„Spotkaliśmy się z ogromnym odzewem i przede wszystkim z wielkim entuzjazmem osób, które wzięły udział w akcji. Oprócz zdjęć i filmów otrzymaliśmy wiele ciepłych słów, ludzie chcieli przesłać w przestrzeń kosmiczną jakąś cząstkę siebie, opowiedzieć swoja historię, często bardzo ujmującą, a my pomogliśmy im te marzenia urzeczywistnić, to ogromna satysfakcja. Poza tym mamy wrażenie uczestnictwa w historycznym wydarzeniu. Dwa pierwsze polskie satelity: „Lem” i „Heweliusz” poleca w ważną misję, a przy okazji zabiorą pamiątkę po nas. Po raz pierwszy Polacy tak licznie zostawią po sobie ślad w kosmosie. Być może ta karta pamięci z naszymi zdjęciami okaże się „kapsułą czasu”, którą ktoś kiedyś odnajdzie.”

Zdjęcia i filmy, które polecą w kosmos można oglądać w naszych galeriach – linki do nich mozna znaleźć poniżej lub odwiedzając nasz funpage http://www.facebook.com/FajnaSztuka
Zachęcamy również do śledzenia informacji na tych stronach. Będziemy informować o dalszym przebiegu akcji i związanych z nią wydarzeniach: przekazaniu karty pamięci Centrum Badań Kosmicznych PAN i jej umieszczeniu w satelicie „Heweliusz”, co planowane jest na luty 2013 oraz wystrzeleniu satelity „Heweliusz”, które planowane jest na koniec roku 2013. Certyfikat wysłania materiałów w kosmos będzie można pobrać z tej strony internetowej  jak tylko zostaną one umieszczone na satelicie.

Spółdzielnia Socjalna „Fajna Sztuka” i Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk dziękują za udział w akcji „Wyślij zdjęcie w kosmos” w ramach projektu BRITE-PL.  Jest nam bardzo miło przeżywać razem z Wami i z  Centrum Badań Kosmicznych PAN tę wielką kosmiczną przygodę.

Pozdrawiamy serdecznie!
Spółdzielnia Fajna Sztuka.

Zobacz przesłane zdjęcia, które polecą w kosmos:
GALERIA vol. 1, GALERIA vol.2, GALERIA vol.3, GALERIA vol.4
GALERIA vol.

Celem akcji jest promocja wydarzenia jakim jest wyniesienie na orbitę satelitów „LEM” i „Heweliusz”  - pierwszych satelitów skonstruowanych w pełni przez polskich naukowców. Satelity te będą fotografować niebo w celu pomiaru jasności kilkuset najjaśniejszych gwiazd Drogi Mlecznej. Szczegóły projektu dostępne są na stronie: http://www.brite-pl.pl

 

 

Aby miłośnicy polskiej nauki mogli współuczestniczyć w tym wydarzeniu, twórcy projektu BRITE-PL dają każdemu chętnemu możliwość umieszczenia zdjęć lub krótkich filmów na karcie pamięci, która stanie się częścią jednego
z satelitów i wraz z nim zostanie wyniesiona na orbitę okołoziemską.

Projekt BRITE-PL zwiększy wiedzę o polskich projektach kosmicznych, o szansach jakie one stwarzają młodym, ambitnym inżynierom i naukowcom. BRITE-PL to nie tylko nanosatelita, ale swoisty symbol nowego pokolenia. Inwestycje w nowe technologie i wspieranie rozwoju nauki są bodźcem dla firm do podążania za światowym postępem.

Zapoznaj się ze szczególowym regulaminem akcji: REGULAMIN
Pobierz informację prasową:
INFORMACJA PRASOWA NR 1 [7.01.2013];
INFORMACJA PRASOWA NR 2 [16.01.2013]
INFORMACJA PRASOWA NR 3 [25.01.2013]
INFORMACJA PRASOWA NR 4 [01.02.2013]
INFORMACJA PRASOWA NR 5 [28.02.2013]
INFORMACJA PRASOWA NR 6 [26.03.2013]

Organizatorzy akcji: Spółdzielnia Socjalna „Fajna Sztuka” oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN.
Akcję wspiera Fundacja Marzeny Górszczyk Kęcik (komunikacja marketingowa).
Partnerem technologicznym akcji jest HP Polska.


.